Otomobil Destek

Anti Lag Sistemi (ALS) Nedir? Ne İşe Yarar?

Anti Lag Sistemi (ALS) Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomobil severlerin bildiği genelde ralli araçları, modifiyeli araçlar veya yarış arabalarının egzozundan gelen makine tüfekle ateş edermişcesine ses çıkaran sistemin adı Anti Lag Sistemi (ALS) dir. Bu konumuzda size bu sistem nasıl çalışır, ne işe yarar avantajları dezavantajları, otomobile herhangi bir zararı varmı, yokmu gibi konuları sunacağız.

Anti Lag Sistemini anlamak için Turbo Lag nedir bilmek gerekiyor;

Turbo sistemine sahip otomobillerde, otomobilin turbo tipine veya turbo büyüklüğüne göre belli bir devirin altına inildiğinde otomobilde güç eksikliği meydana gelir. Bu durum Turbo Lag yani türkçe manasıyla turbo boşluğu anlamına gelir. Egzoz gazlarının basıncı ile çalışan turbo pervaneleri düşük devirlerde yeteri kadar gaz basıncı elde edemediğinden dolayı istenilen hava emişini gerçekleştiremez. Bu nedenle otomobilde güç tork eksikliği meydana gelir.

Anti Lag Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir çok farklı uygulamalı turbo ile doğrudan ilgili olmayan çatırtı patırtı sesinin çıkartan Anti Lag Sistemi ateşleme geciktirme yapan sistemdir. Burada ateşleme gecikmesinin mantığını kavramak için günümüz içten yanmalı motorların çalışma prensibine ufakta olsa göz atmamız da fayda var.

Bu noktada üst ölü nokta ifadesi oldukça önemlidir. Pistonun silindir içinde ulaşabildiği en üst noktaya üst ölü noktası denir. Normal bir çalışma prensibine sahip içten yanmalı motorda, piston üst ölü noktaya gelince ateşleme gerçekleşir. silindir içinde sıkışan hava-yakıt karışımı tutuşur ve çıkan patlama sonucunda piston aşağıya itilir. Sonuç olarak hereket elde edilir, krank mili döner, hareket şanzıman aracılığıyla tekerleklere aktarılır.

Anti Lag Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Anti Lag Sisteminin tek avantajı turbo boşluğu çok düşük bir seviyeye indirmesidir. Ancak dezavantajları çoktur. Ateşleme gecikmesi sonucu oluşan yanma çok yüksek sıcaklığa ulaşır ve buda turbo, subaplara ve pistonlara oldukça zarar verir. Günlük kullanınlan araçlar için uygun değildir genelde kısa ömürlü motorlarda tercih edilir ralli araçları vb. farklı uygulamaları vardır ama motorun ömrünü ciddi oranda azaltır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ