Otomobil Destek

Otomobillerde Yağ Bakımı ve Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır?

Otomobillerde Yağ Bakımı ve Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır?

Motor yağı aracınızın motorunun aşınma, yıpranma gibi sürecini en aza indirmek, metalin metalle temasını engellemek, motorun aksamlarına gelen pislikler ve tortulardan korumak ve motoru temiz tutmak gibi tüm bu etkenlere karşı motor yağı önemli bir rol oynar.

Öncelikle otomobilimizin düz bir zeminde olduğuna emin olalım ardından genelde motor bloğunun sağ arka çaprazında sarı daire şeklinde tutmaçlı bir çubuk vardır.Bu çubuğu ilk başta çekip hemen kontrol etmek yanlış sonuçlar almamıza neden olabilir çünkü otomobil çalıştığı zaman motor yağı motorun tüm aksamlarında dolaşarak motor yağı kontrol çubuğu da dahil olmak üzere her yere yayılır, bu nedenle ilk seferde kontrol çubuğumuzu bir bez yardımıyla sildikten sonra tekrar yerine oturtup 2-3 saniye bekledikten sonra motor yağı kontrolümüzü daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmiş oluruz. Peki motorumuzun yağının yeterli olup olmadığını nasıl anlarız?

Yukarıda göstermiş olduğumuz üzere motor yağı alt noktanın altında ise yağ eklenmeli,alt noktaya yakın ise düşük yağ seviyesi,

iki nokta arasında bir yerde ise normal seviyede üst noktanın üzerinde ise fazla yağ var demektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ